مدیر روابط عمومی اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: این مرکز با بسیج تمام امکانات، تجهیزات و نیروهای خود برای خدمات رسانی به زایران اربعین حسینی به حالت آماده باش درآمد.


عارف شرهانی با اشاره به آمادگی اورژانس ۱۱۵ خوزستان در پنج شهر مبادی ورودی به استان شامل اندیمشک، دزپارت، هندیجان، بهبهان و اندیکا گفت: ۴۰ دستگاه آمبولانس از اندیمشک تا مرز چذابه تدارک دیده شده، و پنج دستگاه اتوبوس آمبولانس، پنج دستگاه موتورلانس و ۲ فروند بالگرد در مناطق شلوغ و پرتردد خوزستان برای خدمات رسانی به زایران اربعین حسینی مستقر هستند.

وی افزود: یک سالن با عنوان اتاق سرد با ۷۰ تا ۱۰۰ متر مساحت با پنج دستگاه کولر نو نیز برای افراد گرمازده در چذابه آماده شده تا کنترل پزشکی و مداوای زایران گرما زده صورت گیرد.

شرهانی ادامه داد: کشیک روزانه شامل چهار پزشک، هشت پرستار، ۲ ماما، ۱۵۰ تکنسین فوریت ‌ای پزشکی از سراسر کشور و ۱۰۰ کارشناس بهداشت در مسیر زایران اربعین تعیین شده که تمام تدابیر ایمنی و امنیتی برای آنها تدارک دیده شده است.

توصیه به زایران برای جلوگیری از گرما زدگی

مدیر روابط عمومی اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با توجه به گرمی هوا به زایران توصیه کرد: درمعرض آفتاب قرار نگیرند، کلمن آب یخ همراه داشته باشند، در هر ایستگاه توقف کرده و دست و صورت خود را بشویند و لباس آزاد و نخی بپوشند.

وی اضافه کرد: زایران وسایل اضافی و سنگین حمل نکنند، نوشیدن آب را فراموش نشود، چفیه، عینک و کلاه همراه داشته باشند، از نوشیدن نوشابه و مواد کافیین دار اجتناب کنند و همچنین سرعت و سبقت راننده‌ها را تذکر دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز اعلام کرد: بیمارستان‌های نفت و طریق القدس بستان با ظرفیت پذیرش ۳۰۰ نفر، در آماده باش کامل هستند.
دکتر محمد حسین سرمست با اشاره به گرمای هوا و بیماری‌های ویروسی آبله میمونی و کرونا و همچنین بیماری التور که مواردی از آن در خوزستان مشاهده شده است، گفت: تیم‌های کارشناسی بهداشت با گرایش‌های محیط، مبارزه با بیماری‌ها، پیشگیری از بیماری‌ها و … به زایران خدمات ارایه می‌دهند و مراقبت سندرمیک به صورت جدی انجام خواهد شد.

مرزهای شلمچه و چذابه ۲ گذرگاه تردد زایران اربعین حسینی در خوزستان هستند. بر اساس تقویم رسمی کشور ۲۶ شهریور برابر با ۲۰ صفر ۱۴۴۴ هجری شمشی اربعین حسینی است.

مرجع / ایرنا