بتاکاروتن، عامل نارنجی شدن برخی میوه‌ها و سبزیجات، زمانی که وارد جریان خون می‌شود.

بتاکاروتن، عامل نارنجی شدن برخی میوه‌ها و سبزیجات، زمانی که وارد جریان خون می‌شود، به ویتامین آ تبدیل می‌شود و به محافظت از بدن در برابر سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی کمک می‌کند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، نتاکاروتن همچنین سیستم ایمنی را تقویت و از چشم‌ها محافظت می کند.

برای اطمینان از جذب ویتامین آ، سبزیجات نارنجی را باید با مقدار کمی چربی تصفیه نشده سالم مانند کره ارگانیک یا روغن زیتون یا روغن نارگیل تصفیه نشده مصرف کرد.

خاصیت بهداشتی سیزیجات نارنجی:

افزایش سلامت قلب: به همراه غذا چند عدد هویج خام مصرف کنید و از میزان آلفا و بتاکاروتن موجود در آن بهره ببرید. این آنتی اکسیدان‌ها با آسیب‌هایی که از طریق اکسیژن به بدن وارد می‌شود مبارزه می‌کند. پژوهش‌ها نشان داده اند میزان بالای این عناصر باعث کاهش خطر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی می‌شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن: ویتامین ب ۶ موجود در سبزیجات نارنجی باعث می‌شود که سیستم دفاعی بدن پادتن‌های بیشتری تولید کند که با بیماری‌ها مقابله می‌کند. سیب‌زمینی شیرین پخته شده ۲۵ درصد نیاز روزانه بدن به ویتامین ب ۶ را تامین می‌کند.

مبارزه با سرطان سینه: اسید رتینوئیک یک ماده مشتق شده از ویتامین آ است که در سیب زمینی و هویج به وفور یافت می‌شود. تحقیقات انجام شده محققان آمریکایی نشان می‌دهد که اسید رتینوئیک به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه کمک می‌کند.

محافظت از سلامت چشم‌ها: کدو تنبل و هویج سرشار از لوتئین و زیگزانتین هستند؛ رنگدانه‌های گیاهی که به جلوگیری از ابتلا به آب مروارید کمک می‌کنند. تحقیقات ثابت کرده است که کسانی که این رنگدانه‌ها را به میزان بیش از ۶ میکروگرم در روز مصرف می‌کنند، با کاهش خطر ۱۸ درصدی ابتلا به آب مروارید مواجه هستند و آن هم در مقایسه با کسانی که میزان دریافت این دو رنگدانه در آن‌ها کمتر از ۱ میکروگرم در روز است